نقش شهردار در بازی مافیا چیست؟

شهردار در بازی مافیا

شهردار در بازی مافیا


آشنایی با نقش شهردار در بازی مافیا به عنوان یکی از محبوب ترین بازی های دسته جمعی بسیار ضروری است. این روزها بازی مافیا جایگاه خوبی را در بین دوستداران بازی‎‌های گروهی پیدا کرده است. این فعالیت از دسته بازی‎‌های گروهی است؛ که بسیار برای جمع های دوستانه مناسب می‏‌باشد که در کنار هم لحظات جذاب و شیرینی بسازید. در این بین دانستن نقش و عملکرد هر فردی در این بازی گروهی برای انجام درست آن مهم می‌‏باشد. شهردار یکی از مهره‏‌های اصلی شهر بوده که با توجه به قدرتی که داراست تسلط خوبی را بر بازی خواهد داشت و می تواند روند بازی را به نفع شهروندان پیش ببرد.

شهردار در بازی مافیا از چه قابلیت‌هایی برخوردار است؟

شهردار در بازی مافیا این توانایی را دارد که یکی از مهمترین و اصلی‌ترین نقش‌های شهر را شناسایی کند. شهردار از نقش‌های شهروندی محسوب می‌شود و در فاز شب و یا در بعضی از سناریوها در فاز نیمروز دارای تواناییی یا قابلیت است. به این صورت که در شب گرداننده بازی یا گاد از شهردار می خواهد تا چشم‌های خود را باز کند سپس از دکتر در گروه شهروندان و جراح در گروه مافیا می خواهد تا دست خود را بالا ببرند. در این صورت شهردار می‌تواند دو نقش مهم از دو گروه را شناسایی کند درصورتی که این دو نقش همچنان یکدیگر را نمی شناسند.

تشخیص اینکه کدامیک از آنها جراح است و کدام یک دکتر به عهده شهردار خواهد بود. اما شهردار این توانایی را در طول بازی در روز دارد که علاوه بر شناسایی دکتر از او دفاع کرده و ظن و گمان ها را از وی کنار بزند.

یکی دیگر از توانایی‌های نقش شهردار امکان ملغی کردن رأی گیری است. انتخاب اسم قاضی به این دلیل بوده است که در وضعیتی که شهر بین انتخاب دو تن از بازیکنان دچار شک هستند به قضاوت خواهد پرداخت. اما شهردار در اینجا این اختیار را دارد که رأی نهایی قاضی را وتو کرده و بنا بر تشخیص خود فردی که درحال خروج از دور بازی است را به بازی برگرداند. به نوعی رأی شهردار بر دیگر بازیکنان (حتی قاضی) ارجح خواهد بود.

همچنین شهردار اگر احساس کند که دکتر شهر و یا هر شهروند سایددار (در اصطلاح به بازیکنان نقش‌دار، شهروند یا مافیای سایددار گفته می‌شود) وارد رای‏‌گیری شده، می تواند کل رای را کنسل کند تا بتواند آن را در بازی حفظ کند.

اگر شما هم تجربه حضور در بازی مافیا را داشته باشید، احتمالا گاهی شاهد حضور دو شهروند در رای‌گیری بوده اید، این‌جاست که نقش شهردار بسیار کلیدی می‌شود و اگر شهردار بتواند حضور دو شهروند را در رای‌گیری تشخیص دهد، می‌تواند رای‌گیری را ملغی کند و داغ خروج شهروند را به دل مافیا بگذارد!

البته این تمام ابیلیتی یا توانایی‌های نقش شهردار در تمام سناریوهای شب مافیا و شب‌های مافیای شبکه خانگی می‌باشد و نکته قابل اهمیت اینجاست که شهردار در هر کدام از این سناریوها تمامی توانایی‌های گفته شده را ندارد و در هر سناریو بخشی از قابلیت‌های مطرح شده را دارد؛ که در ادامه با هم درباره آن بیشتر می خوانیم.

نقش شهردار در سناریوهای متفاوت بازی مافیا

قبل از بازی باید تعداد وتوهای شهردار مشخص شود و سقفی برای این وتو در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که به میزانی که وتوهای شهردار بیشتر باشد، برای خودش استفاده نخواهد کرد و در جریان بازی از آن استفاده می‌کند.

شهردار در شب‏‌های مافیا:

دست هیچکس را مشاهده نخواهد کرد و در صورتی که احساس خطر کند که اگر یکی از شهروندان مهم در رای‌گیری باشد می‌تواند کل رای‌گیری را کنسل کند. و یا اگر در بین دونفری که در رای‌گیری هستند، یک مافیای حتمی داشته باشد، کی تواند حکم خروج را به مافیای ذهنی خود بدهد. پس بسیار مهم است که شهروندان یک شهردار آگاه داشته باشد.

شهردار در شب مافیا:

شهردار در سناریو شب‌مافیا جز نقش‌هایی است که در فاز شب قابلیت و توانایی دارد و در ابتدای بازی دست دکترهای بازی و جراح های بازی را مشاهده خواهد کرد اما نکته مهم در این امر این است که، شهردار لایک یا تایید تمام دکترها و جراح را با هم می بیند و گرداننده به شهردار مخواهد گفت که کدام دکتر و کدام جراح است؟! بنابراین در طول مسیر بازی، شهردار باید با توجه به رفتار و حرکت‌های این دو گروه تشخیص دهد که هر کس چه نقشی را برعهده دارد.

اگر می‌خواهید درباره نقش جراح بیشتر بدانید می توانید بر روی کلمه جراح کلیک کنید.

کلام آخر

نقش‌های شهروندی بسیاری در هر کدام از سناریوهای بازی مافیا وجود دارد. اما شهردار جز نقش‌های کلیدی و مهم می‌باشد.

برای درک بهتر نقش شهردار می‌توانید قسمت اول فصل دوم شب‌های مافیا را مشاهده کنید، در این بازی سروش جمشیدی نقش شهردار و فیروز کریمی نقش پدرخوانده یا گاد فادر را به عهده داشتند. در لحظات مهمی از بازی پدرخوانده به همراه یک شهروند نقش دار در رای‌گیری بودند و گادفادر به کمک رای خروج مستقیم شهردار از بازی خارج شد و مافیا حیران از نبود رئیس خود بافی ماند!

پس به یاد داشته باشید که اگر نقش شهردار در بازی به شما تعلق گرفت، مسئولیت سنگینی از طرف شهر بر روی دوش شما قرار گرفته است و اگر شما در بازی گادفادر یا رئیس مافیا شدید نباید به خود مغرور شوید که نقش‌هایی که اکثر مواقع فقط یک بار قابلیت دارند نمی‌‌توانند در خروج شما از شهر موثر باشند.

اگر شما هم تجربه نقش شهرداری را در بازی داشته اید؛ در کامنت‌ها از تجربه و تصمیمات خود در لحظات حساس بازی بگویید و دیگران را هم در این تجربه سهیم کنید.

آموزش مافیا

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.