بازی مافیا را بهتر بشناسیم

شناخت بازی مافیا

شناخت بازی مافیا


این روزها اغلب افراد با بازی مافیا آشنا هستند. تبلیغات رسانه‌ای، شبکه‌های خانگی و جمع‌های دوستانه بازی مافیا طرفداران بسیاری دارد. مافیا بازی گروهی و بر پایه استدلال است که در کنار سرگرمی می تواند باعث مهارت کلام، تقویت منطق و استدلال و همچنین شناسایی محیط و شخصیت شناسی شود.

اما فلسفه انتخاب اسم بازی مافیا یا گرگینه از کجا شکل گرفت؟ دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) نام سازنده این بازی معروف است. او می گوید: برای بار نخست بازی مافیا در بهار ۱۹۸۶ در دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو بازی شد و پس از آن در کلاس‌های درس و خوابگاه‌های این دانشگاه محبوب شد.

بازیکنان در این بازی بطور مخفیانه دارای نقش هایی می شوند و قانون بر این است تا دیگران از نقش آنها آگاه نباشند. در این بین جمعیت ناآگاه در پی افرادی هستند که می توانند زندگی آنها را به خطر اندازند. بازی مافیا شبیه سازی شده از شهری است که توسط دو گروه تشکیل شده اند. جمعیت شهروند با نقش های خود در برابر گروه مافیا؛ مافیا توانایی به قتل رساندن شهروندان را در طول شب دارد و وظیفه شهروندان است تا در طول روز با ظن و گمان و استدلال و منطق و همچنین کنار هم چیدن پازل های گمشده مافیا را پیدا کنند و با رأی گیری آنها را از دور خارج سازند.

نقش های بازی مافیا

بطور کلی بازی مافیا از چند نقش اصلی تشکیل شده است که بازی بر محور آن می گردد. هرکدام از این نقش ها چه در جبهه شهروندی و چه در گروه مافیا می توانند اثراتی بر روند بازی داشته باشند. که درا دامه به اجمال به نقش هرکدام خواهیم پرداخت:

خدا (GOD)

گاد در مافیا نقش گرداننده و پیش برنده بازی را دارد. درواقع تنها کسی که از تمامی نقش ها و جایگاه آنها خبر داشته و با توجه به مهارتش در گرداندن بازی آن را مدیریت می کند. خدا شب هنگام زمانی که همه بازیکنان در خواب هستند با فرمان خود مافیا را بیدار کرده و به آنها اجازه می دهد تا شهروند مورد نظر خود را به قتل برسانند. پس از انجام نقش مافیا این گاد است که پزشک را بیدار کرده و به او اجازه می دهد تا یک تن از شهروندان که در معرض خطر است را نجات دهد. در مراحل بعدی از کارآگاه می خواهد تا برای پی بردن به نقش هرکدام از بازیکنان مظنون استعلام بگیرد.

همچنین این خدا است که اعلام روز کرده و روند اتفاقات شب گذشته را به شهروندان و مافیای روز اعلام می کند. وظیفه خدا در بازی مافیا مدیریت و گراندن بازی بدون هیچگونه جانبداری است. تا به این ترتیب شهروندان با تکیه به هوش و تشخیص خود راه نجاتی را برای یارانشان بیابند.

مافیا

گروه مافیا در این بازی شامل یک سوم جمعیت حاضر در بازی می شوند. اولین شب بازی به دستور خدا مافیا بیدار شده تا یکدیگر را شناسایی کنند. به این ترتیب می توانند در حین بازی با یاران خود آگاهانه اقدام به تصویرسازی و ارائه استدلال کرده و با گمراه کردن شهروندان آنها را از دور بازی خارج سازند. نقش مافیا در طول روز مبرا کردن خود از اتهام و حفظ جایگاه خود در بازی است تا در شب با کمک یارانشان شهروندان را به قتل رسانده و در نهایت پیروزی خود را تثبیت کنند.

مافیا شامل چند نقش کلیدی هستند که بسته به نوع بازی متغیر خواهند بود با این حال گاد فادر یا رئیس مافیا نقش اصلی و همیشگی در بازی مافیا است که تصمیم گیرنده نهایی برای انتخاب شهروند مورد نظر در طول شب خواهد بود.

شهروند

شهروندان بخش ناآگاه جامعه بازی را تشکیل می دهند که باید با قوه استدلال و ظرافت و دقت نظر مافیا را یک به یک تشخیص داده و از دور بازی خارج سازند. بطور کلی نقش شهروندان بسیار سخت و در عین حال مهم است چراکه اگر به درستی مافیا را در طول بازی تشخیص ندهند علاوه بر اینکه در طول روز و با رأی گیری ممکن است یاران خود را از بازی خارج کنند. در طول شب نیز در برابر مافیا آسیب پذیرتر شده و در نهایت ممکن است بازی مافیا با برد گروه مافیا به اتمام برسد.

یکی از راه های حفظ شهروندان یافتن یکدیگر براساس استدلال و نظریات و واکنش ها است. به این نحو می توانند با اتحاد در برابر مافیا از خویش محافظت کنند. شهروندان چند نقش کلیدی و اساسی را دارند که ممکن است بسته به تعداد بازیکنان و نحوه بازی این نقش ها گسترش یابند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.